در باره‌ی مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس سبزوار

«اللهم عجل لولیک الفرج»

خداوندا، یاریمان فرما که ثمره‌ی تلاش‌های ما، زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی باشد.

تاریخچه:

اقدام به توسعه‌ی فرهنگی–دینی وظیفه‌ی همگان است، برای رسیدن به دهکده‌ی مهدوی و توسعه‌ی علمی–فرهنگیِ زنان نیز که نیمی از پیکره‌ی جهان هستی را تشکیل می‌دهند، از اهم وظایف می‌باشد. در جهت ایفای این نقش و ارتقاء سطح فرهنگ و رشد و بالندگیِ هر چه بیشتر آموزه‌های الهی-آسمانی، مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس(سلام الله علیها) سبزوار از سال ۱۳۵۰ با همت خیرین شهر و مدیریت محترم مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس مشهد، سرکار خانم طاهایی فعالیت خود را آغاز نمود .

مدرسهٔ علمیهٔ نرجس سبزوار باتلاش مدیریت محترم، فعالیت این مؤسسه، در کنار فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی، در ابتدا با تشکیل کلاس‌های مقدماتی آموزش قرآن، احکام، عقاید اسلامی، عربی، جهت بانوان تحصیل کرده سیکل و دیپلم آغاز گردید.
از سال ۱۳۷۶با دریافت دستورالعمل ثبت‌نام و جداول برنامه‌ی درسی از طرف مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران قم، همگام بادیگر مدارس علمیه‌ی سراسر کشور و نیز با راهنمایی مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس (سلام الله علیها) مشهد (که این مدرسه شعبه‌ای از آن محسوب می‌شود) فعالیت خود راگسترش داد.

مدرسه‌ی علمیه‌ی نرجس (سلام الله علیها) سبزوار از سال ۱۳۷۸ تحت پوشش مستقیم مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران خراسان قرار گرفته و کلیه‌ی فعالیت‌های آموزشی، اعم از ثبت‌نام، برگزاری آزمون ورودی، انتخاب واحد پذیرفته‌شدگان، امور امتحانات و فارغ‌التحصیلان را با نظارت آن مرکز محترم انجام داده که تا حدود زیادی موفق بوده است، تا آنجا که در سال ۱۳۸۴ رتبه‌ی ا ول را در میان مدارس علمیه‌ی کشور کسب نمود.

اهداف مدرسه علمیه:

– گسترش و نشر حقایق دینی و معارف عالیه‌ی اسلام.
– تعلیم و تبیین فرهنگ غنی وحی.
– تحکیم بنیادهای اعتقادی و ترویج مکارم اخلاقی و اعتلای مبانی فرهنگی.
– حفظ و حراست از کیان اسلام و ارزش‌های متعالی آن.
– ایجاد امکانات و زمینه‌های لازم برای تربیت خواهران طلبه.
– تحکیم و تداوم اهداف عالیه‌ی انقلاب اسلامی، حمایت از ولایت فقیه و خط رهبری.
– تربیت نیروهای مدرس و مبلغ برای هدایت فکری و عقیدتی مردم.
– جفظ و حراست از کیان خانواده و ارزش‌های متعالی آن و آگاهی دادن به نسل جوان.
– رسیدگی به خانواده‌های بی‌سرپرست و فراهم نمودن زمینه‌های استقلال برای آنان.

اهداف مذکور در راستای تحقیق، تبلیغ و تحقق دین می‌باشد.
در راستای اهداف فوق‌الذکر و بر طبق برنامه‌ریزی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی خواهران، مدیریت محترم این مدرسه اهداف خود را با همکاری چهار معاونت آموزش، پژوهش، فرهنگی، مالی و حسابداری به انجام می‌رساند.

© ۱۳۹۷، مرکز فنّاوری اطلاعات، مدرسهٔ علمیهٔ نرجس سبزوار